Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | KURAM'da Tarihi Alanlara Yönelik Projeler Konuşuldu
Haber - Etkinlik Arşivi
KURAM'da Tarihi Alanlara Yönelik Projeler Konuşuldu

22 Kasım 2017

Koruma alanında eksikliği hissedilen bilimsel araştırma ve yaklaşımları güçlendirmek amacıyla Üniversitemizin bünyesinde 2014 yılında kurulan Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi, yaygın adıyla KURAM, o günden bu yana koruma projelerinin yanında, restorasyon uygulamalarını bilimsel olarak yönlendirecek yüzlerce rapora ve ses getiren birçok projeye imza attı. KURAM ile İstanbul Sit Alanları Yönetimi Başkanlığı bir toplantıda bir araya gelerek, tarihi eserlerin korunmasına yönelik geliştirilecek ortak projeleri ele aldı.

Türkiye’nin de taraf olduğu UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasını Koruma Sözleşmesi kapsamında, 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilen “İstanbul’un Tarihi Alanları”nın sistematik şekilde yönetilerek korunması ihtiyacı ile kurulan İstanbul Sit Alanları Yönetimi Başkanlığı, ortak projeler yürütülmesi noktasında fikir alışverişinde bulunmak amacıyla KURAM’ı ziyaret etti. KURAM Müdürü Dr. Ömer Dabanlı’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, İstanbul Sit Alanları Yönetimi Başkanı Dr. Mimar Halil Onur, Şehir Plancısı Muzaffer Şahin ve Yüksek Mimar Fatma Sema Sekban ile Başkanlık sorumluluğunda yürütülen projelerle ilgili ortak yapılacak çalışmalar görüşüldü.

İstanbul Sit Alanları Yönetimi Başkanlığı

İstanbul Sit Alanları Yönetimi Başkanlığı; sit alanları ve etkileşim sahaları ile bağlantı noktalarının kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin koordinasyonunda sürdürülebilir bir yönetim planı çerçevesinde korunması ve değerlendirilmesini sağlamak; yönetim alanlarının belirlenmesi, geliştirilmesi, yönetim planlarının hazırlanması, onaylanması, uygulanması ve denetlenmesi gibi çalışmalardan sorumlu. Başkanlığın çalışmaları düzenli olarak UNESCO Dünya Miras Komitesi’ne sunuluyor ve denetleniyor.

   • http://kuram.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/IMG_58672017-11-22-03-05-38pm.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi