Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | KURAM'ın Katkılarıyla Aya Yorgi Kilisesi Yenilendi
Haber - Etkinlik Arşivi
KURAM'ın Katkılarıyla Aya Yorgi Kilisesi Yenilendi

20 Kasım 2017

Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (KURAM) bilimsel katkılarıyla restorasyonu tamamlanan Aya Yorgi Kilisesi yeniden ibadete açıldı.

İstanbul Edirnekapı’daki Aya Yorgi Kilisesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2014’ten beri yürüttüğü restorasyon çalışmalarının ardından 19 Kasım’da yeniden ibadete açıldı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayinin ardından düzenlenen törene, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem de katıldı. Bartholomeos, kilisenin restorasyonu nedeniyle, Cumhurbaşkanı’na, hükümete ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerini iletti.

Dr. Adnan Ertem’den KURAM’a teşekkür

Açılış töreninde konuşan Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün zaman ve mekânı aşan bir anlayış ile kilise, cami, sinagog farkı gözetmeksizin vakıfları ihya etme gayretinde olduğunu ve günümüze dek 15 kilise ve sinagogun restorasyonunun tamamlandığını ifade etti. Dr. Ertem, KURAM’a, Aya Yorgi Kilisesi restorasyonu sürecinde malzeme analizi ve konservasyon ile taşıyıcı sistem iyileştirmelerine dair araştırma ve raporlarla yaptığı bilimsel danışmanlık ve katkılardan dolayı teşekkür etti.

Aya Yorgi’de restorasyon çalışmaları 2014 yılında başlatıldı. Kilise, okul binası, papaz evi, çeşme ve bahçeyi çevreleyen duvarda restorasyon yapıldı. Restorasyon için yaklaşık 4 milyon lira harcandı.

   • http://kuram.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/DO_gRUfX4AELxRG2017-11-20-06-26-01pm.jpg
  • http://kuram.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/DO_gRUhW4AAgpSl2017-11-20-06-26-02pm.jpg
  • http://kuram.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/DO_ncPLXUAECZ-y2017-11-20-06-26-02pm.jpg
  • http://kuram.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/DO_hrihW0AEllHK2017-11-20-07-16-02pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi